Vende Me Vlera Turistike 1000+ Vende Me Vlera Turistike

 Online 0 lexues | 0 njoftime ne pritje

20 Euro Turizem Vende Me Vlera Turistike Gjiri i Grames ne Dhermi

Gjiri i Grames ne Dhermi - Vlore

Karaburun, | Vlore

B Gjiri i grames ne gadishulli i karaburunit i njohur si gjiri i grammatas , ndodhet ne rreze te shpatit perendimor, shume te thikte te tij ne orikumin e afert. gjiri i grames ka sherbyer si nje vend strehimi per anijet qe gjendeshin ne veshtiresi pergjate ketij bregdeti te rrezikshem ne veshtiresite e motit. ky gji ka sherbyer fillimisht si zone e shfrytezimit te gurit lokal, ne gurore te medha, gjurmet e te cilave duken edhe sot ne te dy shpatet. emri i grames eshte i lidhur ne menyre te qarte me mbishkrimet e gdhendura qe ne antikitet, mbishkrimet shkembore kane qene te shumta ne gjirin e grames, aty numerohen me shume se 1500 mbishkrime....

20 Euro

Vlore
20 Euro Turizem Vende Me Vlera Turistike Shpella e pirateve

Shpella e pirateve - Vlore

Karaburun, | Vlore

B Shpella ujore ka nje thelles prej 40 metrash, dhe neper muret e lageshta vihen re shenja bloze dhe gjurme zjarresh. ky objekt natyror, sipas gjeografeve vlonjate, eshte shpella me e madhe detare e vendit, me xhepa te shumte brenda saj. per eksploruesit e natyres, ne gadishullin e karaburunit, ndodhet shpella e haxhi alise, detarit te njohur te mesjetes se vone, i cili kishte ngritur ne kete shpelle portin per floten e tij. ndodhet ne karaburun, midis kepave te gjuhezes dhe golovecit.sipas legjendes, shpella dikur eshte perdorur nga pirati i njohur i shekullit te xvii-te haxhi aliu. ketu ai strehohej se bashku me anijen dhe njerezit e tij. pozicioni i favorshem i karaburunit i ofronte ketij pirati mundesine e plaçkitjes se anijeve napolitane, turke, veneciane, dalmate, etj. pasi u vra nga venecianet haxhi aliu u varros se bashku me te birin ne sazan. por varret e tyre nuk jane gjendur asnjehere. pleqte tregojne se haxhi aliu ishte nje hero deti, ujk i gjalle, qe nuk i trembej as kohes se keqe, as perleshjeve me piratet e shumte, çfare kishte ne kohen e tij neper mesdhe. thanasi, nje prej burrave me te moshuar te zones, tregon se legjenda e kishe zmadhuar çdo veprim dhe trimeri te tij....

20 Euro

Vlore
25 Euro Turizem Vende Me Vlera Turistike Plazhi i Ksamilit

Plazhi i Ksamilit - Sarande

Ksamil, | Sarande

B Ksamili perfaqeson nje prej vendpushimeve bregdetare me te frekuentara gjate veres. qyteza e vendosur ne skajin jugor te vendit ofron plazhe te vogla e te pastra, nder me te bukurat e bregdetit jonian. shume vizitore e perzgjedhin ksamilin per magjine e ishujve dhe qetesine. plazhet e vendosura vetem pak km ne jug te qytetit te sarandes dhe shume prane parkut kombetar te butrintit i lejojne pushuesve akses te lehte per keto dy destinacione te jetes se mbremjes dhe turizmit kulturor....

25 Euro

Sarande

A keni ndonje gje per te shitur?

Shisni online falas. Eshte me e lehte se sa mendoni!
Dergo Njoftim Falas